Jdi na obsah Jdi na menu

Uskutečněný zájezd Klatovy - Klenová květen 2016

22. 6. 2016

Sokolové z Berouna vyjeli v květnu 2016 na zájezd do Klatov a na hrad a zámek Klenová

 

V Klatovech jsme navštívili barokní lékárnu U Bílého jednorožce. Je jednou z nejzachovalejších lékáren s barokním interiérem v celé Evropě. Její zařízení bylo původně vyrobeno pro lékárnu v jezuitské koleji. Po zrušení jezuitského řádu vše koupil apatykář a přenesl ho do domu na náměstí. Lékárna sloužila až do roku 1966, kdy byl provoz ukončen a vznikla současná muzejní expozice.

Dále jsme si prohlédli katakomby pod jezuitským kostelem, které vznikly úpravou sklepních prostor původních domů. Tyto krypty sloužily do roku 1783 k pohřbívání. Důmyslným systémem větrání došlo k vysušení a zakonzervování těl. Do dnešních dnů se zachovalo 38 mumifikovaných ostatků.

Odpoledne jsme prošli Pavilon skla s unikátní světově významnou sbírkou skla, který vznikl na sklonku 19. a začátku 20. století v šumavské sklárně firmy Lötz v Klášterském Mlýně u Kašperských hor. Jedná se o luxusní secesní a umělecké sklo.

Potom jsme ještě přejeli do Klenové a prohlédli jsme si zříceninu jednoho z nejstarších hradů v Čechách. Hrad je rodištěm Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Zámek vznikl ve 30. letech 19. století podél pozdně gotického opevnění. V zámku je expozice historických interiérů, nábytku a galerie.

Na podzim uspořádáme opět zájezd pro členy TJ Sokol i pro občany města Beroun a okolí. Pokud má někdo zájem blíže se seznámit s činností naší organizace, může si v sokolovně zakoupit Almanach, který byl vydán ke 150. výročí založení TJ Sokol Beroun.

 

Jana Lavičková

vzdělavatelka TJ Sokol Beroun

 

 

Náhledy fotografií ze složky Klatovy - Klenová 2016