Jdi na obsah Jdi na menu

Uskutečněný zájezd Český Šternberk - Sázavský klášter

1. 7. 2013

Zájezd TJ Sokol Beroun ze dne 11.5. 2013


      Zájezd nejdříve zamířil k ranně gotickému hradu Český Šternberk nad řekou Sázavou. Středověká podoba hradu je skryta v jádru dnešní stavby, která byla vytvořena několika úpravami. Dnešní vzhled je z konce 18. století, kdy byly provedeny úpravy interiérů pro účely pohodlného obývání. Prohlídkový okruh vede patnácti prostorami, které jsou vesměs zařízeny množstvím vzácných předmětů, např. jedinečnou sbírkou grafických listů z třicetileté války (545 kusů). Také uměleckými předměty Kašpara ze Šternberga, zakladatele Národního muzea. Hrad je jeden z nejlépe dochovaných hradních celků v Čechách. Navštívili jsme také hladomornu asi 500m od hradu, která byla součástí opevnění.

      Naše cesta pokračovala do města Sázava, kde jsme navštívili jednu z nejvýznamnějších památek českého středověku – Sázavský klášter. Podle legendy se v místě dnešního kláštera v roce 1032 setkal poustevník Prokop s knížetem Oldřichem. Kníže z vděčnosti za pomoc pomohl Prokopovi založit benedyktýnský klášter na místě dřevěné svatyně ke cti Panny Marie a sv. Prokopa. Během prohlídky byla připomenuta doba Velké Moravy a vznik Českého státu. Prohlédli jsme si barokní refektář, gotickou kapitulní síň se vzácnými mariánskými motivy ze 14. století a barokní kostel zasvěcený sv. Prokopovi a pod ním kryptu s ostatky tohoto světce. V severní zahradě kláštera jsou odkryty základy kostela sv. Kříže z 11. století.

     V sobotu 11.5. 2013 probíhal v prostorách kláštera, na jeho nádvoří i v zahradách „květinový den“. Na programu byla přehlídka svatebních šatů, líčení, účesů, dekorací a vazby květin.

      Odpoledne se pokazilo počasí, ale stejně se zájezd 41 účastníkům líbil.Jana Lavičková

vzdělavatelka TJ Sokol Beroun

 

Náhledy fotografií ze složky Český Šternberk - Sázavský klášter