Jdi na obsah Jdi na menu

Uskutečněný zájezd - Rožmitál - Orlík

3. 12. 2012

 Berounští Sokolové byli na výletě


     V sobotu 6. října v 7.45 hod. od berounské sokolovny odjel plně obsazený autobus členy Sokola a jejich rodinnými příslušníky a také jejich známými. Tento podzimní zájezd začínal ve Starém Rožmitále pod Třemšínem ve farním kostele Povýšení sv. Kříže, kde na nás již čekala průvodkyně. Seznámila nás se stavbou kostela, upozornila na vzácnou vyřezávanou Křížovou cestu a na závěr návštěvy nám varhaník zahrál na historické varhany, na které hrával sám Jakub Jan Ryba. Co jiného než výňatky z „České mše vánoční“. Také jsme se zastavili u hrobu Jakuba Jana Ryby – přímo proti vchodu kostela. Tam byl uložen až po 40 letech od svého sebevražedného ukončení života 8. dubna 1815.

     Následovala prohlídka Podbrdského muzea v historickém jádru města Rožmitálu pod Třemšínem v nově zrekonstruovaném areálu. Muzejní komplex má několik samostaných expozic: Expozice pánů z Rožmitálu nás seznámila s nejvýznamějšími osobnostmi rodu Jaroslav Lev z Rožmitálu – ve službách krále Jiřího z Poděbrad, podnikl diplomatickou cestu po Evropě, jeho sestra Johana z Rožmitálu byla druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad a jeho syn Zdeněk Lev z Rožmitálu byl nejvyšším sudím a následně nejvyšším pražským purkrabím.

     Další expozice: Jak se žilo na Podbrdsku je příběhem krajiny a člověka, který se zde usadil a žil. Nahlédli jsme do dílen tradičních řemesel, venkovské i městské domácnosti na počátku minulého století. Následuje galerie osobností. Velmi zajímavá byla slaměná katedrála sv. Víta. Další částí je Památník Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční. Představuje komplexně Rybovu osobnost a všechny obory jeho činnosti. Expozice historických automobilů – 32 vozů, představuje všechny typy značky Aero. Prohlídka pokračuje do Stodoly. Vystavené nářadí a nástroje doprovázely člověka od kolébky až do hrobu a v žádné domácnosti nechyběly. Všechny expozice jsou doplněny audiovizuální technikou. Návštěva určitě stála za to, můžeme jen doporučit.

     Po obědě jsme přejeli na zámek Orlík. Původně gotický hrad byl přestavěn ve 14. a 15. století. V 16. století byl rozšířen a zvýšen o 2. patro. Po požáru v r. 1802 bylo nastavěno 3. patro. Zámecké interiéry nabízejí soubory empírového nábytku, sbírky zbraní a vojenských uniforem, obrazů, loveckých trofejí a předmětů z napoleonských válek. Krásný byl výhled z oken zámku na vybarvené stráně nad Orlickou přehradou.

     Již nyní se můžeme těšit na pravidelný jarní zájezd.

 

Jana Lavičková

vzdělavatelka TJ Sokol Beroun