Jdi na obsah Jdi na menu

Uskutečněné zájezdy.

19. 11. 2008

 

Jarní zájezd 17.5.2008

 

 

 

Lány – Lužná u Rakovníka – Rakovník – Krakovec

 

 

 

 

 

 

 

         V lánech si účastníci zájezdu připomněli významná výročí u hrobu T.G.M. a položili kytici.

 

         Dále naše cesta pokračovala do Železničního muzea ČD v Lužné u Rakovníka s největší expozicí se železniční tematikou v ČR. Tam na nás již čekal průvodce, který nás seznámil s historií a provedl celým areálem. Velmi zajímavě a s nadšením mluvil především o parních lokomotivách, protože na nich ještě jezdil. Muzeum se nachází v prostorách bývalé výtopny Společnosti Buštěhradské dráhy Lužná – Lišany. Lužná byla jedna z posledních služeben ČSD s parním provozem, který zde skončil až koncem sedmdesátých let. Výtopna se užívala k občasným výstavám historických kolejových vozidel. Provoz depa byl ukončen v roce 1996. Dobrovolnou aktivitou řady spolků zabývajících se historií železnic od r. 1997 byla zahájena pravidelná výstavní činnost. V r. 1999 navázaly České dráhy založením svého muzea. V den naší návštěvy byl „Den páry“ a tak jsme měli možnost pozorovat parní lokomotivy v akci a nebo se i svézt parním vlakem.

 

         Další zastávkou našeho zájezdu byl Rakovník, spojený s občerstvením a možností procházky po městě dle vlastních zájmů.

 

         Na závěr jsme navštívili hrad Krakovec nad soutokem Šípského a Krakoveckého potoka, který je důležitý ve vývoji české hradní architektury. Nebyl nikdy výrazně přestavován a jsou tam dochovány ukázky z dílny dvorské huti Václava IV. Na hradě také pobýval mistr Jan Hus – jeho pobyt připomíná pamětní deska. Pobýval tady zhruba 3 měsíce, kázal po okolí, sepsal zde mnoho listin, spisů a připravil si obhajovací řeč na koncil v Kostnici, kam se odebral dne 11.10. 1414. Sepsal tu i závěť a dopis pražanům na rozloučenou.

 

         Krakovec podlehl touze šlechty po pohodlnějším bydlení, ale přežil v plné síle většinu hradů o 200 až 300 let. Až v roce 1783 udeřil blesk a hrad zapálil. Vše co hoří, živlu podlehlo. Od roku 1845 byl z pustého hradu brán stavební materiál a hrad se rozpadal velmi rychle. Ale od roku 1869 se stal dějištěm každoroční Husovy pouti z iniciativy Obce sokolské. Komitét pro záchranu zřícenin hradu Krakovce v r. 1916 uskutečnil nejdůležitější zajišťovací práce. Klub českých turistů získal hrad od posledního držitele r. 1924 a pokračoval v opravách. Od roku 1952 se o hrad stará stát.

 

         Všem účastníkům se zájezd líbil. 

 

 

 

 

                                                                                              Jana Lavičková

                                                                                  vzdělavatelka TJ Sokol Beroun