Jdi na obsah Jdi na menu

Uskutečněné zájezdy(52)

26. 5. 2010

Zájezd Křečovice - Vrchotovy Janovice - Průhonice

                                                            

         

          Naše TJ SOKOL a její vzdělavatelský sbor uspořádal dne 15. 5. 2010 výchovně vzdělávací zájezd po středočeském kraji.

    

          Navštívili jsme památník Josefa Suka v Křečovicích. Zde jsme si prohlédli rodný dům, kde malý Suk vyrůstal. Jeho otec byl nadšený hudebník, který hrál na varhany v místním kostele. Mladý Suk byl rodiči veden k hudbě a již v dětství hrál na housle. V jedenácti letech odešel studovat konzervatoř do Prahy a po ukončení studia cestoval jako člen Českého kvarteta po celé Evropě. Se zájmem jsme shlédli film o Sukovi, doprovod k filmu začínal znělkou „V nový život“, kterou Suk složil na olympiádu a která se stala sokolskou hymnou. Do svého rodného kraje se velmi rád vracel. Pravidelně zde trávil prázdniny a v přírodě čerpal energii pro své umělecké výkony. Josef Suk zemřel v roce 1935 a je pochován na místním hřbitově.

  

          Křečovice jsou v povědomí národa známé i z filmu „ Vesničko má středisková“, kde se film natáčel.

  

          Další zastávka byla na zámku Vrchotovy Janovice, kde jsme si prohlédli exponáty na zámku a přilehlý park. Škoda jen bylo, že rybník v zámecké zahradě se právě čistil od nánosů bahna, takže část parku byla uzavřena. V místní restauraci „Na Rychtě“ jsme dobře poobědvali a vydali se na další cestu. Cílem byl Průhonický park.

      

         Průhonický park a zámek založil roku 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva – Tarouca a celý zámecký areál nechal přestavět ve stylu české „novorenesance“. Průhonický park je vrcholným evropským krajinářským dílem. Ojedinělým způsobem v něm bylo využito původních domácích dřevin v kombinaci s dovezenými cizokrajnými dřevinami. Je zde k vidění okolo 1800 různých dřevin. Nejznámějším rodem pěstovaným v Průhonickém parku je pěnišník – Rododendron. Součástí parku je unikátní alpinum o rozloze 3 ha skal a strání, představující dnes sbírku 3000 skalniček, trvalek, a dřevin.

   

          Zájezdu se zúčastnilo 45 členů sokola a všichni byli velmi spokojeni. Třebaže celý pátek před zájezdem pršelo, sobota byla sice zamračená, ale bez deště.

                                  

Za vzdělavatelský sbor Mgr. Eva Špírková 

Náhledy fotografií ze složky Křečovice - Vrchotovy Janovice- Průhonice