Jdi na obsah Jdi na menu

Uskutečněné zájezdy

19. 10. 2007

Tělocvičná jednota Sokol Beroun pořádala zájezd po kraji Josefa Lady

 

 

Tělocvičná jednota Sokol Beroun uspořádala v pátek 5.10.2007 poznávací zájezd po kraji Josefa Lady.

         Jako první jsme navštívili hvězdárnu v Ondřejově, kde jsme se seznámili s její historií. Poté jsme si prohlédli muzeum historických přístrojů používaných dříve v astronomii a dvě kopule s původními dalekohledy. V současné době se Ondřejovská hvězdárna věnuje hlavně pozorování slunce. Noční pozorování je omezeno v důsledku světelnému smogu pocházejícího z nedaleké dálnice. Nakonec jsme si prohlédli rozsáhlý park a přesunuli jsme se do Hrusic, rodiště Josefa Lady. Jeho rodný domek již neexistuje, ale na jeho místě je pamětní deska.

Památník Josefa Lady se nachází v domě, který si v r. 1935 nechal umělec postavit na konci vsi. Po prohlídce jeho obrazů a po zasvěceném výkladu průvodkyně, jsme přešli na obecní úřad, kde nás starosta provedl stálou výstavou modelů původních hrusických domků a postav z Ladových obrázků, které zhotovil hrusický rodák Josef Jedlička.

Po prohlídce jsme měli zajištěn oběd v hospodě u Sejků, kde J.Lada rád sedával se sousedy. Stěny hospody jsou krásně vyzdobeny Ladovými obrázky. Po obědě jsme si prohlédli ještě náves, blízké okolí a seznámili se s naučnou stezkou „Po stopách kocoura Mikeše“.

Úspěšný zájezd, při kterém nám přálo i počasí, jsme zakončili návštěvou pivovaru Velké Popovice. Moderní pivovar vybavený technickými novinkami dal v roce 1871 postavit pražský průmyslník František Ringhoffer a svou první várku zde mistři sládci uvařili v prosinci roku 1874.

Na začátku 90. let se pivovar stal akciovou společností a byl privatizován. Od r. 1999 je součástí akciové společnosti Plzeňský Prazdroj.

Průvodkyně nás s touto historií pivovaru seznámila a provedla nás celým novým technologickým procesem výroby piva, až po stáčírnu. Viděli jsme i živého kozla Oldu, kterého má pivovar ve znaku. Byl jeho věrnou kopií. Nakonec jsme v původní varně z r. 1928 ochutnali černé i světlé pivo Velkopopovického kozla přímo od zdroje. Chutnalo výborně.

V 18.00 hod. se všech 45 účastníků vrátilo velmi spokojeno zpět do Berouna.

                                     

                                 Za vzdělavatelský sbor Sokola Beroun

                                                Mgr. Eva Špírková

 

Náhledy fotografií ze složky Zájezd Ondřejov - Hrusice - Velké Popovice