Jdi na obsah Jdi na menu

Uskutečněné zájezdy - Nelahozeves - Mělník

7. 11. 2011

 TĚLOCVIČNÁ JEDNOTA SOKOL BEROUN

a její vzdělavatelský sbor uspořádal v sobotu 15. 10. 2011 kulturně vzdělávací zájezd do památníku Antonína Dvořáka a zámku v Mělníku.

Nejdříve jsme navštívili rodný dům hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841-1904), který se nachází v blízkosti renesančního zámku Lobkowiczů v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou. Přestože se autentických památek ze skladatelova dětství a mládí zachovalo velmi málo, působí osobní kontakt s prostředím, které A. Dvořáka ovlivnilo na celý život, velmi silným dojmem. V parku před domem stojí i jeho socha v životní velikosti.

Další zastávkou byl Mělnický zámek, který je ve vlastnictví Jiřího Lobkowicze, jenž jej po navrácení v restituci zrenovoval a zpřístupnil ve značném rozsahu veřejnosti. V zámku se nachází i největší sbírka barokních obrazů v České republice. Mnohé prostory se využívají i komerčně pro širokou veřejnost. Můžete si objednat svatbu i s hostinou a novomanželé dostanou na svatební noc „ Apartmá Prince Jiřího.“ Dále můžete poobědvat v zámecké restauraci, odkud je krásný pohled na soutok Labe s Vltavou. Zážitkem je i prohlídka vinných sklepů, které se nacházejí ve třech patrech o velikosti přes 1500 m2, jejichž základ nechal postavit sám Karel IV. I my jsme v těchto sklepích ochutnali víno z Lobkowiczkých vinic. Kdo si chce užít noc na zámku, může si pronajmout pokoj, kde spal Karel IV. se svou manželkou Eliškou, nebo „Pokoj Kněžny Ludmily, popřípadě „Apartmá Prince Jiřího“. Pro milovníky hudby se konají i hudební festivaly. Bohatý program je na zámku v Mělníku připraven po celý rok.

Po dobrém obědě v restauraci „U Beníšků“ byl pro účastníky volný program. Ke zhlédnutí lákalo i muzeum kočárků a mělnické náměstí, které však bylo v rekonstrukci. A na závěr nikdo neodolal navštívit stylově zařízenou cukrárnu na zámku.

Fotografie z našeho zájezdu naleznete v našem „Fotoalbu“.

Všech 45 účastníků zájezdu bylo spokojeno s programem i s počasím.

       

Mgr. Eva Špírková 

 

Náhledy fotografií ze složky Zájezd Nelahozeves - Mělník