Jdi na obsah Jdi na menu

Sletová štafeta 2011

20. 10. 2011

Předsletová štafeta berounských Sokolů      V sokolských jednotách se začínají čím dál víc třpytit barevné kamínky, které nakonec vytvoří mozaiku blížícího se XV. Všesokolského sletu v Praze.
      Podobný ruch je znát i u berounských Sokolů. Tělocvična se ozývá radostnými hlasy mládeže a sportovní oddíly využívají příznivého počasí na treninky a zápasy v přírodě. Vedle sportovní činnosti probíhá společenská a kulturní činnost. Počátkem října zájezd do Nelahozevse k památníku A. Dvořáka a do Mělníku na jeho historické pamětihodnosti.
      Jasný směr na blížící se slet ukázala i sletová štafeta. Ta má v sokolské činnosti pevné místo. Vždyť poprvé podobnou štafetu uskutečnili sokolští předkové v roce 1919 a pak ještě třikrát jako takzvaný předsletový Rozestavný běh. Většinou z okraje naší země nesli běžci do Prahy poselství radosti, že zase bude slet. Byly to podniky obdivuhodné a čím dál velkolepější až do té doby, kdy je přerušila německá okupace v roce 1939. Bohužel ani po skončení druhé světové války nebyla situace sokoloským myšlenkám příznivá. Po zakázání Sokola počátkem 50. let minulého století byla činnost Sokola zcela znemožněna. A tak až v roce 2005 proběhla podobná štafeta, která probíhala
z Prahy po čtrnácti trasách postupně do všech žup. I letos jde o to, aby sokolové světu i sobě navzájem ukázali, co všechno dovedou. Oproti minulé štafetě v roce 2005 byl letos zvolen takzvaný Dostředivý model štafety jako v roce 1919, 1931 a 1947. Akce proběhla úspěšně v sobotu 24. září před berounskou sokolovnou, kde vystoupily mažoretky TJ Sokol Beroun. Poté odjela štafeta se štafetovým kolíkem a stuhami od berounské sokolovny do Králova Dvora a putovala přes další obce do Zdic, Žebráku, Hořovic a do Komárova. Skončila
v neděli 25. září slavnostním doručením všech štafetových kolíků ze žup a závěrečným programem na nádvoří Tyršova domu v Praze.

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Sletová štafeta 2011