Jdi na obsah Jdi na menu

Oslava 28. října 2009

2. 12. 2009

Beroun slavil 91. výročí vzniku republiky a Sokol Beroun byl při tom


Husovo náměstí v Berouně se ve středu 28. října 2009 stalo místem oslav 91. výročí vzniku Československé republiky.

Oslavy uspořádalo město Beroun ve spolupráci s TJ Sokol Beroun, Konfederací politických vězňů, Českým svazem bojovníků za svobodu, Okresní radou junáka Beroun a Čs. obcí legionářskou.

Hlavní projev měl Ing. Tomáš Havel, místostarosta Berouna. Mimo jiné řekl: “Nesmíme zapomínat jakými historickými a politickými obdobími jsme prošli!“ Zdůraznil, že je třeba vycházet z odkazů minulosti. Nezapomínal na naši státnost, vlastenectví a národní hrdost. Dále připomněl, že za tři týdny si připomeneme kulaté výročí 20 let od pádu totality a opětovného návratu svobodného a demokratického státu.

Zdá se však, že pro mnohé občany je doba 20-ti let příliš dlouhá, delší než komu zřejmě sahá jejich historická paměť. Jak jinak si lze vysvětlit nemalou nostalgii po době minulé, kdy jsme si o nás nerozhodovali my sami, ale straničtí funkcionáři, po době, kdy nebyla svoboda tisku či shromažďování, ale ani volného pohybu a cestování. Dnes svobodu a demokracii máme, ale je o ni třeba stále bojovat a vést k demokracii zvláště mladé lidi.

TJ Sokol Beroun přispěla k důstojnému průběhu oslavy dvojím vystoupením našich mažoretek. V úvodu oslavy vystoupil smíšený pěvecký sbor Slavoš, který i zároveň ukončil vzpomínkovou slavnost naši státní hymnou.Mgr. Eva Špírková